روانشناسی رنگ هادردکوراسیون منزل

 

 

در علم روانشناسی ثابت شده که رنگ بندی دکوراسیون منزل بر خلق و خوی ساکنین منزل در دراز مدت تاثیر می گذارد و نتایج و بازخوردهای روحی و عاطفی آن غیر قابل کتمان است. طراحی دکوراسیون منزل بر اساس روانشناسی رنگ ها می تواند اهرمی کمک کننده برای داشتن لحظاتی شاد و بدون دغدغه باشد.

 

در بخش اول این مقاله مزایا و معایب استفاده از رنگ های مختلف در اتاق خواب به عنوان یکی از مهم ترین قسمت های منزل آورده شده است.

 
 

 
رنگ آبی 
به دلیل آرامشی که به فضا می دهد، از قدیم به عنوان رنگی محبوب برای دیوارهای اتاق خواب به کار می رود. یک اتاق آبی رنگ، شما را برای خوابی آرام آماده می کند. بررسی های روانشناسان نشان داده است رنگ آبی اعتماد به نفس را افزایش, دردها را تسکین و حتی فشارخون را نیز کاهش می دهد. به همین دلیل استفاده از این رنگ در مراکز پزشکی توصیه می شود. رنگ آبی روشن بسیار آرامش بخش است و آبی پررنگ خواب را عمیق می کند. با وجود تمام این مزایا, این رنگ برای اتاق خوابی که به عنوان اتاق کار نیز استفاده می شود, مناسب نیست چرا که ممکن است در طولانی مدت در فرد احساس عدم انگیزه کند اگر از اتاق خواب به عنوان اتاق کار استفاده می شود، بهتر است در کنار آبی کمی رنگ سبز یا آجری به کار رود. 

 

 

 

 

 

   

 
 
 

 

رنگ سبز
علاوه بر رنگ آبی, سبز نیز جزء رنگ های سرد به شمار می رود که جزء رنگ های اصلی نمی باشد. رنگ سبز روشن ارتباط مستقیمی با روابط عمومی افراد دارد به همین دلیل به افرادی که از گوشه گیری و انزوا رنج می برند توصیه می شود از این رنگ در دکوراسیون داخلی منزل خود به ویژه اتاق خواب استفاده نمایند. این رنگ علاوه بر القای آرامش, موجب شور و نشاط در فرد می شود. طراحی اتاق خواب با رنگ سبز و زرد در طولانی مدت می تواند موجب روشنایی اتاق و احساس آرامش و مثبت گرایی و خوش بینی در افراد شود.

 

 
 
 
 
 

 
 

بنفش
اگر شب ها به سختی به خواب می روید، رنگ دیوارهای اتاق خواب را بنفش انتخاب کنید بنفش، رنگ تجمل است. درجات مختلف آن را از بنفش کمرنگ گرفته تا پر رنگ، برای دیوار اتاق تان به کار گیرید، احساسات و خلاقیت شما را بر خواهد انگیخت.

 

 

 

 

 

  

 
 
 
 

 


 


رنگ نارنجی

نارنجی هم همچون رنگ قرمز از گرما و حرارت برخوردار است و به همین جهت برای استفاده مطلق در اتاق خواب مناسب نیست. این رنگ برای زمانی که شما احتیاج به آرامش و تمرکز برای خواب دارید نمیتواند رنگ مناسبی باشد. البته به مقدار کم و در کنار رنگ های خنثی همچون طوسی میتواند زیبا و چشم نواز باشد.

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

صورتی
امروزه استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون و تزیین منازل, افزایش یافته است. رنگ صورتی از ترکیب رنگ های سفید و قرمز به دست می آید. مهمترین ویژگی این رنگ القای احساس مهربانی و آرامش در افراد و کاهش پرخاشگری است. به همین دلیل رنگ احساسی و عاشقانه به شمار می رود. دکوراسیون کامل اتاق خواب با رنگ صورتی می تواند در طولانی مدت موجب خیال پردازی و رویای شدن افراد شود تا جایی که فرد از دنیای واقعی فاصله می گیرد و هوشیاری آن پایین می آید. بنابراین توصیه می شود در طراحی فضای اتاق خواب به تنهایی از این رنگ استفاده نشود. ترکیب این رنگ با رنگ های تیره و روشن موجب زیبایی بیشتر اتاق خواب می شود. استفاده از رنگ صورتی همراه با خاکستری یکی از ایده های مناسب جهت طراحی اتاق خواب پسرانه می باشد. افرادی که بیشتر مهربانی در خصوصیات اخلاقی شان دیده می شود رنگ صورتی ملایم و سبز آبی را دوست دارند و در اتاق خوابی با این رنگها احساس بهتری دارند.

 

 
 
 

 

رنگ قهوه ای
یکی دیگر از رنگ های گرم و خنثی که در طراحی برخی از اتاق خواب ها از آن استفاده می شود, قهوه ایی است. استفاده از این رنگ برای طولانی مدت در اتاق خواب, مزایا و معایبی دارد. رنگ قهوه ایی موجب القای احساس آسایش, راحتی و امنیت در افراد می شود. همچنین به افراد حس تازگی می بخشد. با این حال رنگ اتاق خواب قهوه ایی باعث تقويت حس بهانه‌جويي و لج‌بازي در افراد می شود. بنابراین توصیه می شود از این رنگ برای اتاق خواب استفاده نشود از آنجایی که این رنگ به شدت ملال آور و افسرده کننده است، مناسب اتاق خواب نمی باشد. 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

رنگ قرمز
رنگ قرمز هیجانات قوی، عشق و حرارت را بر می انگیزد ، ولی در عین حال می تواند احساس خشم و عصبانیت را تحریک کند، بنابراین رنگ قرمز برای اتاق کودک مناسب نیست. توصیه می شود رنگ اصلی اتاق را قرمز انتخاب نکنید، اما اگر این رنگ را دوست دارید از اشیای قرمز استفاده کنید. این رنگ با رنگ بنفش هارمونی بسیاری دارد و طراحی اتاق خواب با این دو رنگ, علاوه بر رمانتیک کردن فضا, در طولانی مدت موجب افزایش انعطاف پذیری در افراد می شود. بنفش ترکیبی از رنگ های قرمز گرم و آبی سرد است.

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
با توجه به مطالب بیان شده, انتخاب رنگ اتاق خواب در درجه اول بستگی به روحیات و سلیقه افراد دارد. همچنین استفاده از یک رنگ به تنهایی برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب توصیه نمی شود

تماس با ما

 همراه مدير فروش احسان كرمپور:           ۰۹۹۰۷۳۴۸۲۳۲     
   •                                                          ۰۸۳-۳۴۳۰۸۰۲۰ 
   •                                                             ۰۲۱-۸۹۷۸۴۹۲۳  
   •                                           [email protected]

آدرس

  • آدرس کرمانشاه- شهرک صنعتی فرامان بلوار امیرکبیر
  • روزهای کاری :               شنبه تا چهارشنبه   ۱۶-۸